Varga Mihály jegybankelnök-jelöltet hallgatta meg hétfő reggel a parlament illetékes bizottsága, az eseményről élőben tudósítottunk. A jelölt hangsúlyozta beszédében, hogy az alacsony infláció fenntartása a cél és fontos horgony marad a 3%-os inflációs cél. Fontos üzenete volt továbbá az is, hogy leszögezte: a jegybank mérsékelni fogja a klasszikus működési feladatain kívüli tevékenységeit. Egyúttal bemutatta azokat a leendő kollégáit, akik csatlakoznak hozzá a Magyar Nemzeti Bankba.
Varga Mihály leendő jegybankelnök parlamenti meghallgatásán bemutatta új csapatát: Banai Péter Benő, Kurali Zoltán, illetve Sipos-Tompa Levente is az MNB-ben folytatja pályafutását. Röviden bemutatjuk pályájukat, illetve azt is, hogy jelenleg milyen munkát végeznek.
Történelmi eredmény, hogy ma már egymillió magyarnak van már állampapírja - közölte Varga Mihály pénzügyminiszter egy Facebook-videóban.
A magyar EU-elnökség számos sikert ért el, köztük a kedden aláírt adóügyi megállapodásokkal. A túlzottdeficit-eljárás lezárásához szükséges középtávú magyar fiskális tervről pedig tovább egyeztetnek – mondta el Varga Mihály pénzügyminiszter kedden Brüsszelben tartott sajtótájékoztatóján az év és a magyar elnökség utolsó Ecofin-csúcstalálkozója előtt. A magyar elnökség eredményeit összefoglalva kiemelte a versenyképesség növelését célzó Budapest Nyilatkozatot, az EU 2025-ös költségvetésének elfogadását, valamint a "VAT in the Digital Age" csomag lezárását.
Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnökével, Nagy Elekkel folytatott egyeztetése során hangsúlyozta, hogy a jövő évi adótörvények célja a vállalkozások adó- és adminisztrációs terheinek további csökkentése, valamint a kormány az MKIK-t továbbra is kiemelt partnerként kezeli, és számít a kamara javaslataira a versenyképesség erősítése érdekében.
Már meghallgaható a Portfolio Checklist november 29-i adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel bejelentette: Varga Mihályt jelöli a Magyar Nemzeri Bank elnökének Matolcsy György helyére, akinek a mandátuma 2025 márciusában jár le. A jelenleg pénzügyminiszteri tisztséget betöltő Vargának nem lesz könnyű dolga az MNB élén, hiszen a nehéz gazdasági helyzet mellett a jegybanki függetlenséget is őriznie kell, a kormányzati oldalon ugyanis már alakul egy új gazdasági csúcsminisztérium, melyet Nagy Márton vezet majd. A Checklist első részében Varga kinevezéséről Virovácz Pétert, ez ING Bank vezető elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében Hornyák József, a Portfolio makroelemzője volt a vendégünk, aki a lassan romló munkaerőpiaci helyezetről beszélt podcastünknek.
Orbán Viktor pénteken bejelentette, pénzügyminiszterét, Varga Mihályt jelöli a Magyar Nemzeti Bank élére. Elemzők szerint jelentős kockázatokat hordozhat a magyar gazdaság és a forint stabilitása szempontjából. Bár Varga eddig konzervatív és megfontolt gazdaságpolitikus hírében állt, sokan tartanak a jegybanki függetlenség gyengülésétől.
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága hallgatta meg kedden Lázár János építési és közlekedési minisztert. A tárcavezető arra tett utalást, hogy új pénzügyminiszter jöhet Varga Mihály helyett.
Nagyot javult a 2025-ös költségvetés stabilitása azzal, hogy a kormány - ha csak átmenetileg is, de - hosszú idő után visszatért a büdzsé őszi elfogadásának gyakorlatához. Ezzel ha nem is teljesen, de lényegesen mérsékelte a jövő évi költségvetésre leselkedő kockázatokat. Hétfő délután került a parlament elé a 248 + 76 oldalas törvényjavaslat, melynek legfőbb jellemzője a hiány csökkentése. Szokásos költségvetést értékelő részletes elemzésünk első részében a bevételi oldalt vizsgáljuk meg, ahol bár vannak adókiengedések (adókedvezmény növelés, különadó-csökkentés és kivezetés), mégis több adóemelés jellemzi, mely jelentős egyenlegstabilizáló hatást is kifejt. Ezt pedig végső soron, ha nem is közvetlenül, de közvetetten a fogyasztók fizetik meg.
Fél évvel elhalasztotta a kormány a 2025-ös költségvetés beterjesztését, ami hétfőn vált így effektívvé. Ugyanis Varga Mihály pénzügyminiszter ma 10 órakor átadta a törvényjavaslatot az Országgyűlésnek. Az eseményen a tárcavezető hangoztatta: jövőre is csökken a költségvetési hiány és az államaddósság. Szerinte a jövőre tervezett 3,4%-os gazdasági növekedést a legtöbb elemző reálisnak tartja.
Egy régóta húzódó adóügyi kérdés rendezésével az Európai Unió tagállamai közti gazdasági együttműködés új lendületet kaphat. A pénzügyminiszterek brüsszeli találkozóján elfogadott „Áfa a digitális korban” megállapodás célja az adminisztráció egyszerűsítése és az átláthatóbb gazdasági működés elősegítése – jelentette be a Pénzügyminisztérium.
Az már eddig is ismert volt, hogy 2025-ben várhatóan 3,2%-kal emelkednek a nyugdíjak, mert a kormány ekkora éves átlagos inflációval kalkulál. Most az is kiderült, hogy ez mennyivel maradhat el a jövő évre várható átlagos béremelkedés ütemétől.
Gazdaságpolitikai tervek, költségvetési irány, különadók, bankszektor működése, monetáris politika, nemzetközi környezet, geopolitika, versenyképesség, gazdasági modell, kkv-szektor, növekedés, tőke és kifektetés, árfolyam, kamatok, adósság - minden fontos, a magyar gazdaság jelenét és jövőjét meghatározó kérdés a terítékre került az idei Budapest Economic Forumon. Cikkünkben - a teljesség igénye nélkül - néhány érdekes üzenetet idézünk, a teljes tudósításunk ide kattintva olvasható.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist október 9-i műsora. Az adás első részében Varga Mihály pénzügyminiszter parlamenti meghallgatásáról volt szó. A témáról a Portfolio-t a helyszínről tudósító Csiki Gergelyt kérdeztük. Az adás második részében a magyar EU-s elnökség újabb állomásáról beszéltünk, Orbán Viktor miniszterelnök ugyanis Strasbourgban állt az Európai Parlament képviselői elé. Érdekes hangulatú vita kerekedett az eseményből, amelyről Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglakozó elemzőjét kérdeztük.
Varga Mihály, Nagy Márton, Csányi Sándor és Hernád Zsolt is ott lesz október 17-én a Portfolio Budapest Economic Forumon. Jegyek és további részletek ide kattintva érhetők el.
Szerdán esedékes Varga Mihály pénzügyminiszter bizottsági meghallgatása a parlamentben. Reggel a Költségvetési Bizottság előtt szólalt fel és válaszolt a képviselők kérdéseire. A teremben jelen volt Horváth Gábor, a Költségvetési Tanács elnöke. A tárcavezető beszédében hangoztatta, hogy az idei 4,5%-os GDP-arányos költségvetési hiánycél tartható, a kormány év közben több egyenlegjavító döntést is hozott. A kormány várakozása szerint idén az átlagos infláció 3,5% körül lehet. A miniszter azt is előrevetítette, hogy a kormány november 15-ig beterjeszti a 2025-ös költségvetést a parlamentnek, amely várhatóan december közepén zárhatja le a vitát a törvényjavaslatról. Varga Mihály pénzügyminiszter ott lesz a Portfolio október 17-i gazdasági csúcskonferenciáján.
A vártnál lényegesen gyengébb teljesítményt nyújt a magyar gazdaság az idén. Mi okozza ezt, és milyen tervei vannak a gazdaságpolitikának az élénkítésre a választási hajrára fordulva? Nem szerepelünk jól a klasszikus nagy uniós rangsorokban sem, az egy főre jutó fogyasztásunk és GDP-nk épp akkor mutat lecsúszást, amikor az uniós elnökségünk fókuszában a versenyképesség áll. Eközben az infláció biztatóan csökken, de vannak még kérdőjelek. Hogyan boldogulnak ilyen környezetben a hazai nagyvállalataink, és mire számítanak azok vezetői? Mindezekre a kérdésekre keressük a válaszokat a Budapest Economic Forumon, ahol a gazdaság nagyágyúitól kaphatunk gazdasági helyzetképet.
Kisebb mínuszban zárta a BUX az év utolsó kereskedési napját.
Megjött a friss szállítási adat, de még mindig óriási kérdés, hogy mi lesz az új év kezdetétől.
Négy izgalmas ötletet is megnézünk.
Alapvetően jó világ jöhet.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?